Премиера – Ова е целосно новиот Peugeot E-3008

Официјално еве го целосно новиот Peugeot 3008, а ова е третата генерација на овој автомобил. Новата инкарнација се промени до непрепознатливост – Французите избраа сосема поинаква форма на каросеријата, а под неа има целосно електричен погон. 

Французите прават уште еден чекор напред и и покажуваат на конкуренцијата дека нема да „преспијат“. Третата генерација на овој модел не е ништо како неговите претходници. Новиот облик на каросеријата привлекува око, а на стартот добиваме исклучително интересен електричен погон кој може да предизвика бурни реакции на пазарот.

Новиот Peugeot 3008 на почеток е достапен само во целосно електрични верзии, додека на пат се и mild-hybrid верзии. Овој автомобил не е важен само за Peugeot. Ова е првенствено деби на новата STLA Medium платформа, која наскоро ќе ја видиме и во многу други брендови од овој концерн. Peugeot E-3008 импресионира со својата спецификација. Основната верзија користи батерија со нето капацитет од 73 kWh, која работи на 400V. Станува збор за никел-манган-кобалт конструкција која е наменета да обезбеди висока ефикасност.

Електричниот мотор генерира 210 коњски сили и вртежен момент од 353 Nm, а сето тоа оди на предните тркала. Досегот со едно полнење кај оваа основна верзија достигнува 525 километри. Втората опција ќе биде AWD верзијата – тука има батерија од 73 kWh и дополнително има мотор со 111 коњски сили на задната оска. Вкупната моќност е 320 коњски сили, што интересно, не влијае на досегот. Платформата STLA Medium го исклучува погонот кога не е потребен, намалувајќи ја потрошувачката на енергија. Едноставно, нели?

Понудата на Peugeot E-3008 завршува со Long Range варијантата со батерија од 98 kWh. Ова е навистина импресивен резултат, далеку подобар од многу конкуренти. Интересно, тука има само еден мотор на предната оска, кој генерира 230 коњски сили. И тука е клучно за Peugeot да добие што е можно поголем досег со едно полнење. Оваа верзија нуди дури 700 километри досег со едно полнење според стандардот WLTP.

Платформата STLA Medium исто така гарантира брзо полнење. Вградениот полнач со наизменична струја нуди стандардна моќност од 11 kW, а може да се избере опционална верзија од 22 kW. За возврат, полнењето со директна струја со моќност од 160 kW ќе ви овозможи брзо да ја надополнувате електричната енергија. Покрај тоа, за прв пат во оваа марка се појавува функцијата V2L (Vehicle-2-Load), која ви овозможува да напојувате надворешни уреди од автомобилот. Максималната моќност е 3 kW / 16 ампери.

Peugeot E-3008 исто така може да стане дел од домашната мрежа. Специјалната функција интелигентно управува со полнењето и напојувањето, така што автомобилот црпи струја по најевтина тарифа и ја ослободува по повисоки тарифи. Ова, се разбира, ќе го ценат жителите на куќи.

Топлинската пумпа е стандардна, а обновувањето на топлина има три режими на работа. Француската марка затоа се фокусира на најголемата можна ефикасност на овој автомобил. Присуството на топлинска пумпа гарантира помала потрошувачка на енергија во зима и поекономично возење. Дополнително, системот за регенерација со три режими – низок, среден и висок – исто така ќе помогне во секојдневното работење. Регенерацијата се контролира со лопатки сместени зад воланот.

Кои се димензиите на новиот Peugeot 3008? Во овој поглед, тој не е драстично променет во споредба со неговиот претходник. Должината достигнува 4,54 метри, ширината е 1,89 метри, а висината е 1,64 метри. Дизајнерите на марката го облекоа овој автомобил во атрактивна каросерија која во исто време се однесува на претходните модели, но има и доза на индивидуален стил.

Ново во 3008 е нежно заоблената линија на задното стакло. Овој потег го доближува овој модел до популарниот сегмент на SUV-купе и во исто време создава поголема оддалеченост од моделот 5008. Во понудата ќе има неколку интересни нијанси на бои, а во прв план е Obsession Blue. Покрај тоа, ќе бидат достапни и Ingaro Blue, Okenite White, Pearl Black, Artense Grey и Titanium Grey бои.

Во овој автомобил дебитира и целосно новиот i-Cockpit кој користи голем заоблен екран од 21 инчи. Овој нов команден центар се наоѓа, како и обично, на врвот на контролната табла. Прекинувачите i-Toggle (дополнителен мал екран) се задржани на централната конзола. Кокпитот е украсен со карактеристичен тапацир со скриено осветлување одоздола. Новиот облик на централната конзола овозможува поергономски распоред на преградите за складирање, држачите за чаши и индуктивниот полнач.

Внатрешноста се претпоставува дека е попространа, а багажникот е пријатно изненадување. Француската марка ветува дека ќе има многу простор во кабината на новиот Peugeot 3008. За возврат, багажникот на моделот E-3008 со еден мотор е со капацитет од 520 литри. Верзијата AWD нуди 470 литри за користење.

Кога ќе се појави новиот Peugeot 3008 во салоните? Наскоро. Фабриката во Сошо, Франција, е подготвена за производство, а првите единици се очекува да пристигнат при почетокот на следната година.