Volkswagen ID.X Performance Concept покажува како би изгледа спортската верзија на електричниот ID.7 

Веќе добивме еден спортски електричен модел од Volkswagen минатата недела. Одеднаш се појавува изненадувачки уште еден – Volkswagen ID.X Performance. Volkswagen групацијата очигледно одлучи дека е време да се префрли од претставување на класични електрични автомобили на спортски. ID.GTI беше прикажан во Минхен, а еден момент откако се спушти прашината по премиерата на саемот, се појавува Volkswagen ID.X Performance Concept. Вистинско изненадување, исто така поради неговите параметри и изглед.

Volkswagen ID.X Performance – ID.7 „на стероиди“. Новиот концепт на Volkswagen е „спортска“ варијанта на ID.7, најновиот електричен автомобил на компанијата. Лифтбекот, кој донекаде го заменува Passat во седан верзијата, сè уште не е добро поставен на пазарот, а во меѓувреме веќе гледаме верзија како од најдобрите тјунинг години.

Volkswagen ID.X Performance дефинитивно се издвојува. Нов преден браник со продолжен сплитер, странични прагови и заден браник со голем дифузер – сè е на своето место. Сето ова е крунисано со голем спојлер, што е далеку од типично за автомобили од овој тип. Црно-црвените детали одат одлично со новите златни бандажи. ID.7 во оваа спортска верзија доби многу уникатен карактер. Освен тоа, златните 20-инчни бандажи се обвиени во многу сериозни гуми. Станува збор за Michelin Pilot Cup 2R.

Освен тоа, VW не се фокусираше само на привлечниот изглед. Лифтбекот заснован на платформата MEB изгледа како да е залепен на асфалтот. Оваа верзија „седи“ за 6 сантиметри пониско од стандардниот автомобил. Дополнително, познато е дека Volkswagen ID.X Performance користи два електромотори со значително зголемена моќност во однос на познатите верзии. Овде имаме дури 550 коњски сили, што веројатно може доста брзо да ги испразни батериите. За среќа, полнењето е релативно безболно – новата архитектура ќе прифати до 200 kW моќ на полнење.

Volkswagen ID.X Performance ќе се појави „во живо“ во Локарно на настанот ID Treffen. Тоа е како Worthersee, но за љубителите на електрични Volkswagen модели.

Компанијата се уште не одлучила дали ID.X ќе стане сериски автомобил. Наместо тоа, знаејќи го брендот, не сосема во оваа форма. Сепак, сигурно е дека Volkswagen ID.7 ќе види посилна, поспортска варијанта, традиционално наречена GTX.