Освежениот KIA Sorento пристигна во Македонија

Големото освежување на надворешниот дизајн му дава впечатлив изглед на и надвор од патот. Новиот Sorento доаѓа со погон на две тркала (2WD) или погон на сите тркала (4WD) и избор на дизел, хибридни или plug-in хибридни погонски единици: 2.2 CRDi, 1.6 T-GDI Hybrid и 1.6 T-GDI Plug-in Хибрид. На крајот на јули минатата година, Kia ја освежи сегашната четврта генерација на својот голем SUV од Д сегментот, кој на пазарот пристигна во 2020 година. 

Достапно во конфигурации со 5, 6 или 7 седишта, новото Sorento им овозможува на луѓето со зафатен и брз начин на живот да одат каде и ќе ги однесе нивното патување. Со опцијата за нарачка на ефикасни хибридни и plug-in хибридни погонски агрегати, тој ја поддржува транзицијата на Kia во снабдувач на решенија за одржлива мобилност. 

Огромното освежување на надворешниот дизајн му дава на новото Kia Sorento впечатлив изглед. Најновиот модел што ја отелотворува дизајнерската филозофија на Kia Opposites United, го претставува столбот „Храбар за природата“, покажувајќи како природата и модерноста можат да коегзистираат. Новото Kia Sorento има освежен надворешен дизајн кој отелотворува футуристичка смелост за врвен изглед. Напред, новиот дизајн на капакот на моторот имплементира подобрен SUV дизајн со поголем волумен и подефинирана силуета. Логото на Kia дополнително беше поместено на горниот дел од хаубата. Уникатните вертикални фарови и дневните светла во форма на ѕвездена мапа ја нагласуваат прогресивната и високотехнолошка слика, како и новиот дизајн на решетката на ладилникот со 3D мрежеста шема. Заедно, вертикалната геометрија на предните и задните светла создава визуелна хармонија и го нагласува способниот и цврст изглед.

Од страна, новиот дизајн на облогата на браникот има подобрен 3D изглед. Новото Sorento доаѓа и со три нови дизајни на тркала: 18,19- или 20-инчни алуминиумски тркала. Алуминиумски тркала од 18 и 20 инчи се достапни само за моторот со внатрешно согорување, додека алуминиумските тркала од 19 инчи се достапни на сите варијанти на погонски склоп. 17-инчни алуминиумски тркала се уште се достапни за хибридниот и за сите мотори со внатрешно согорување на Sorento.

Задниот дел на возилото има освежени задни светла со дијагонални LED диоди. Вертикалната графика на картата со ѕвезди на задните светла, создадена со спојување на две различни задни светла, го нагласува кохезивниот дизајн на новиот изглед на Kia Sorento. Тенкото високо-монтирано сопирачко светло LED сугерира слика со висока технологија и висока класа, додека ажурираниот заден браник и облогата на издувните гасови му даваат поцврст изглед. Широката задна декоративна заштитна плоча, во комбинација со графичките елементи на црната обвивка, создава солидна и актуелна слика. 

Неговите надворешни димензии се следните: должина 4815 mm, ширина 1900 mm, висина 1695 mm (со багажници на покривот 1700 mm), меѓуоскино растојание 2815 mm, растојание од подлогата 176 mm.

Новото Kia Sorento доаѓа во Европа во 10 бои на екстериерот, од кои три се нови: Volcanic Sand, Interstellar Grey (познато од моделот EV6) и Cityscape Green (познато од моделот Niro). Ќе продолжат да се нудат Clear White, Snow White Pearl, Aurora Black Pearl, Silky Silver, Gravity Blue, Steel Grey и Mineral Blue. 

Во внатрешноста, панорамските димензии на Kia Sorento даваат чувство на бескрајна ширина. Широките, хоризонтални слики дополнително се нагласени со минимална лента на внатрешно амбиентално осветлување, која се протега од едната до другата страна на возилото околу отворите за воздух. Достапно во 64 бои, ова амбиентално осветлување е видливо покрај контролната табла, на рачката на менувачот и на облогата на предната врата.

Заоблениот екран и екранот на допир со повеќе режими создаваат чувство на висока технологија и модерност. Рачката на менувачот (shift by wire) е редизајнирана, додека црната облога на покривот, металните педали и панорамскиот покрив му даваат на новото Sorento технички, храбар и модерен изглед.

Новото Sorento е исто така опремено со најновите функции за комфор и удобност, вклучувајќи нови предни седишта за лежење, Ergo возачко седиште со лумбална потпора со воздушни ќелии и електрично прилагодлива потпора за потпирање и опционално мемориско седиште. Воланот од вештачка кожа може да се загрева во зима и е достапен со навалување и телескопско електронско прилагодување, прилагодувајќи ја неговата положба нагоре, надолу, поблиску или подалеку. Електрично прилагодливите, вентилирани и загреани предни седишта, како и загреаните седишта во вториот ред, обезбедуваат максимална удобност за сите во возилото.

Новата стратегија за боја, материјал и завршна обработка на Kia ја минува линијата помеѓу одржливото и врвното ниво. На пример, дизајнерите користеа ПЕТ ткаенина за повеќекратна употреба во внатрешноста за да се обидат да одржат избалансиран однос со природата. И двојното шиење на силниот волуменски варт на навлаките на седиштата ја зголемува јачината за да им даде на патниците робусно и луксузно чувство.

Новиот Kia Sorento е симбол на рамнотежа, кој нуди безбедно, сигурно и опуштено возење. Тој нуди максимална релаксација и поодговорно возење преку електрифицирани и ефикасни погонски единици, бидејќи доаѓа со избор на дизел, хибридни или plug-in хибридни погонски единици.

Sorento Plug-in Hybrid доаѓа со 1,6 T-GDI мотор и батерија од 13,8 kWh поврзана со шестстепен автоматски менувач (6AT). Стандардно доаѓа со погон на 4 тркала. Во исто време, Sorento Hybrid доаѓа со 1,6 T-GDI мотор и батерија од 1,49 kWh, исто така споена со 6AT менувач и избор на 2WD или 4WD погон.

Дополнително, 2.2 дизел моторот доаѓа во комбинација со осумстепен менувач со двојна спојка (8DCT) и е достапен со 2WD или 4WD.

Новини во овој модел се Highway Drive Assist 2.0 со помош за промена на коловознa лента и монитор за опкружувачки поглед (SVM) со функција за 3D приказ. Помош за избегнување на преден судир, е исто така надграден за да вклучи раскрсници при вртење и преминување, Помош при избегнување во управувањето, претстојна промена на лента и промена на странична лента.

Дополнително, новото Sorento ќе продолжи да биде достапно со радарска контрола на крстарење (NSCC) базирана на навигација, помош за избегнување судир во слепа точка (BCA) со помош за избегнување судир во вкрстен сообраќај (RCCA), помош за безбедно излегување (SEA), следење на слепа точка ( BVM), далечински паметен асистент при паркирање (RSPA) и помош за избегнување судир при паркирање (PCA-R).

Повеќе информации за автомобилот може да најдете ТУКА или да го посетите продажниот салон на KIA.