Освежениот Jeep Wrangler отсега е достапен и во Европа

За фановите на off-road возењето ова се добри вести – Jeep Wrangler останува во европската понуда на брендот, но исклучиво со Plug-in Hybrid погон. Освежениот Jeep Wrangler дебитираше пред неколку месеци, а сега е време за неговото европско деби. Американскиот бренд се пофали со спецификацијата на овој автомобил за Стариот континент. Нема изненадување – промените се аналогни, а опсегот на погонски единици е ограничен на една верзија.

Оние кои сакаат да возат Wrangler, сега имаат само една опција за погонот – plug-in хибрид кој генерира 380 коњски сили. Интересно, многу фанови на брендот ја ценеа оваа варијанта, главно поради резервата на моќност и високиот вртежен момент. Што друго се смени во Wrangler по фејслифтот? Па, има доста промени. Можеме да го препознаеме однадвор по неговата нова маска. Конечно, големата антена е тргната и сега е интегрирана во стаклото. Додадени се нови тркала со големина од 17 до 20 инчи и сите овие имаат нов дизајн.

Во однос на погонот, станува збор за 4xe Plug-in Hybrid погон кој комбинира 2.0-литарски турбо-бензинец, електромотор поставен на задната оска и батерија со капацитет од 17 kWh. Вкупната системска моќност е 380 коњски сили и 637 Nm вртежен момент, додека само на струја може да се поминат до 51 километар.

Има и многу нови работи во кабината. Најголемата промена овде е присуството на новиот 12,3-инчен екран за инфозабавниот систем. Поголемиот дисплеј пренесува повеќе податоци, има подобра резолуција и го олеснува работењето. Ново е и безжичното поврзување со Apple CarPlay и Android Auto.

Дополнително, Wrangler е опремен со неколку нови системи за помош на возачот, вклучувајќи систем за контрола на лентата и систем за читање патни знаци. Jeep Wrangler ќе биде достапен во Европа во верзиите Sahara и Rubicon. Продажбата ќе започне наскоро, но првите единици ќе се појават на патиштата дури во првата половина на следната година. Затоа, заинтересираните страни мора да бидат трпеливи.