MINI Clubman исчезнува од понудата на брендот

Ова се последните моменти на овој автомобил на пазарот. MINI Clubman ќе исчезне засекогаш по две генерации и нема да има наследник. Причината е едноставна – се работи за продажба и нов асортиман на брендот.

Отсекогаш сум бил фан на овој автомобил бидејќи нуди нешто сосема различно и уникатно. Првата генерација на Clubman беше вистински хит кога се појави на пазарот, иако делуваше големо, просторната понуда во внатрешноста не беше толку голема. Втората инкарнација стана полноправен автомобил, а лесно можеа да се сместат и четири лица. За жал, MINI Clubman сега исчезнува од пазарот и нема да има наследник.

Германско-британската марка официјално потврди дека нема планови за наследник на овој модел. Причината е едноставна – се разбира, се работи за продажни резултати и нов асортиман кој едноставно ќе го заземе своето место. MINI Clubman е одличен автомобил, но губи од SUV моделите. И тоа не е тајна. MINI Countryman се продава многу добро и често е избран од клиентите. Clubman, пак, апелираше до прилично тесна група, главно поради неговиот „помалку универзален“ карактер.

Тешко е да не се согласите со ова, иако она што му недостигаше во однос на практичноста, го надополни со стил. Втората генерација изгледа навистина добро, а задржувањето на карактеристичните задни врати на багажникот (кои се отвораат странично) е шлаг на тортата. MINI, исто така, ја оправдува својата одлука да го прекине Clubman со нови модели – третата генерација на Countryman и претстојниот Aceman. Првиот порасна во големина и ќе привлече попребирливи клиенти. Aceman, пак, е мал електричен кросовер кој истовремено ќе го замени Cooper со пет врати и делумно Clubman.

Затоа, нема место за трет автомобил во новата гама. Интересно е тоа што MINI се уште се фокусира на автомобилите со мотори со внатрешно согорување, бидејќи тие ќе останат во понуда до 2030 година. Засега електричниот MINI Cooper ќе излезе на пазарот, но на пат е и модел со класичен бензински мотор. Еве еден интересен факт: тоа нема да биде истиот автомобил.

Новиот хечбек со мотор со внатрешно согорување ќе ја користи структурата на актуелната генерација, но ќе ја крие под нова каросерија, мислејќи на електричната верзија. Затоа, понудата на MINI ќе вклучува широк избор на интересни автомобили, а секој сигурно ќе најде нешто за себе.

Иако треба да го видиме Aceman на почетокот на следната година, хечбекот со мотор со внатрешно согорување би требало да дебитира за приближно 12 до 15 месеци.