KIA Sportage полни 30 години – во таа чест претставена е специјална Anniversary Edition верзија

KIA Sportage, непроменливо еден од најпопуларните модели на овој бренд, оваа година полни 30 години. Слободно може да се каже дека тоа беше еден од првите полноправни теренци, иако првата генерација беше изведена од дизајнот на комбето на Mazda.

И се започна со Mazda Bongo. Соработката на Корејците и Јапонците им овозможи на првите да ги добијат шасијата и моторите од автомобил „за испорака“. Кој би помислил дека на ваква структура ќе се изгради теренец, а тоа беше доста интересно за своето време. KIA Sportage дебитираше пред 30 години на саемот во Токио и оттогаш е еден од клучните модели на марката.

Првиот KIA Sportage изгледаше како SUV, но имаше карактеристики на чист теренец. Структурата на шасијата обезбеди соодветна издржливост, а опционалниот погон на четири тркала овозможи забава во тешки услови. Покрај тоа, имаше различни варијанти на каросеријата за избор. Покрај класичната со пет врати, во понудата е и верзија со 3 врати, исто така со мек покрив што се отвора. Така KIA со овој автомобил се натпреваруваше и со Toyota RAV4. Покрај тоа, тоа беше првиот автомобил од оваа марка што се нуди на глобално ниво. Извесно време, верзии со пет врати беа изградени во погоните на Karmann во Германија за да се задоволат потребите на клиентите во Европа.

Втората генерација на Sportage беше многу поцивилизиран автомобил. Во моментот на својата премиера, овој автомобил изненади многу луѓе. Ова не беше изненадување – чинеше помалку од неговите конкуренти, а ништо не му недостигаше. Sportage беше тој што помогна да се изгради силна позиција на брендот, која беше зајакната со третата генерација, која можеби е и визуелно најатрактивната.

Сега ја имаме петтата инкарнација на овој автомобил на пазарот. Па во таа чест специјална „роденденска“ верзија ќе биде пуштена во продажба. За да ја прослави 30-годишнината на моделот, Kia подготви специјално јубилејно издание. Што го прави да се издвојува? Пред сè, црната завршница на горниот дел од автомобилот – прозорците и украсните ленти. Во црно се обоени и бандажите и маската. Сето ова е во контраст со новата Wolf Grey боја. Ќе бидат достапни и други бои: Deluxe White, Casa White, Pearl Black, Penta Metal и Experience Green.

Опремата на овој автомобил не остава ништо да се посакува, бидејќи тука може да се најде апсолутно сè. Кожен тапацир, целосна мултимедија со дигитални инструменти и комплет системи за поддршка на возачот се стандардни во овој модел.

Специјалното Anniversary Edition издание ќе биде пуштено во продажба на крајот на септември. Вреди да се додаде дека во текот на овие 30 години, Kia продаде над 7 милиони примероци од Sportage.