Премиера – BMW ја претстави новата Серија 5 Touring

Како што беше и најавено, добиваме нова BMW Серија 5 Touring, попрактична верзија на новата „петка“ од серијата G60. Ова е одлична замена за оние кои не се љубители на големите SUV модели, а потребна им е таа зголемена практичност и поголем багажен простор.

Слободно може да се каже дека овој караван руши многу рекорди за брендот. Зошто? Па, новиот BMW Серија 5 Touring од е долг 5,06 метри (97 мм подолг од неговиот претходник), широк 1,90 метри (+32 мм) и висок 1,52 метри (+17 мм). За возврат, самото меѓуоскино растојание достигнува речиси три метри. Значи зборуваме за димензии кои некогаш биле поблиску до Серијата 7!

Во меѓувреме, она што го добиваме овде е, пред сè, практичност. BMW влегува во фантастичен терен бидејќи тука во основа нема конкуренција. Ниту една европска марка во моментов не нуди електричен караван. Mercedes нема таков автомобил на хоризонтот, а Audi сè уште работи на A6 E-Tron. 

BMW Серија 5 Touring изгледа токму онака како што очекувавте. Продолжената линија на покривот убаво се влева во капакот на багажникот, кој има малку заоблен прозорец. Задните светла наликуваат на оние од седан верзијата, но се малку поинакви – може да се каже и малку поубави.

Добрата вест е што прагот на товарење е низок и багажникот има многу капацитет. Сите верзии на BMW Серија 5 Touring (вклучувајќи ја и електричната i5 верзија) нудат 570 литри употреблив багажен простор, а по преклопување на задните седишта ќе добиеме 1.700 литри багажен капацитет.

За жал, има и мал недостаток. BMW се збогуваше со задното стакло кое може да се отвори засебно, што го олеснуваше пристапот до товарниот простор. Тоа беше одличен патент што многу луѓе секогаш беа среќни да го користат.

Сè друго „останува“ исто – вклучувајќи ги и варијантите на погонот. Палетата на модели i5 Touring затоа се базира на верзиите eDrive40 и M60 xDrive. Првиот нуди 340 коњски сили и 430 Nm, што се преведува во спринт до 100 км/ч за 6,1 секунди. Максималната брзина е 193 км/ч, а досегот е 483-560 километри според WLTP.

Моделот M60 xDrive испорачува 601 коњски сили и 820 Nm вртежен момент. Часовникот до 100 км/ч достигнува за 3,9 секунди, а брзиномерот застанува на 230 км/ч. Овде досегот е од 430 до 506 километри според WLTP. И во двата случаи, имаме работа со батерија со капацитет од 81,2 kWh, а максималната моќност на полнење е 11/22 kW (AC) и 205 kW (DC).

Покрај тоа, достапни се и класични верзии со мотор со внатрешно согорување. И нивниот опсег понатаму дури и малку ќе се прошири. Основниот мотор овде е варијантата 520d, 2-литарски дизел кој генерира речиси 200 коњски сили. Верзијата 530e – односно plug-in хибрид, е исто така достапна.

Палетата ќе биде комплетирана со 3-литарски шестцилиндричен дизел мотор – 540d xDrive. Последните две верзии ќе бидат достапни подоцна оваа година. Вреди да се додаде дека моделите 530e и 520d ќе бидат достапни во верзија со погон на задните тркала и секако во верзија со xDrive погон, додека верзијата 520i исчезнува kaj Touring изведбата.