Премиера – Bentley го претстави новиот Continental GT

Има 782 коњски сили и 1000 Nm, генерирани од електричен V8. Дополнително, има нов изглед кој наликува на ограничениот Batur. Ова е новиот Bentley Continental GT, темелно освежено издание на овој автомобил.

Bentley Continental GT за 2025 година засекогаш се збогува со класичните V8 и W12 мотори. Нивното место го зазема новиот дизајн, кој сепак е V8, но сега е поддржан со електрификација. Ова е клучна новина која импресионира со своите можности. 4,0-литарскиот твин-турбо V8 со автоматски менувач со двојна спојка е поврзан со батерија од 25,9 kWh и електричен мотор од 190 коњски сили. Заедно добиваме 782 коњски сили и 1000 Nm вртежен момент.

Моќта е огромна, но вреди да се запамети дека и тежината е зголемена. Сепак, Британците не се подготвени да се пофалат со оваа бројка. Сепак, се кладам дека зборуваме за 2,4-2,5 тони, со лесна рака.

Новиот дизајн на погонот нуди 81 километар електричен опсег и 859 километри вкупен опсег, што го прави солидно возило на долги растојанија, совршено за патувања од илјадници километри. Изведбата не разочарува. Спринтот до 100 км/ч трае 3,2 секунди во купе верзијата и 3,3 секунди во варијантата GTC. Максималната брзина е 285 км/ч, електронски ограничена.

Шасијата треба да остави уште подобар впечаток. Интересно, присуството на батеријата не ја расипа масовната дистрибуција. Ова е 49:51, што треба да гарантира добри возни својства. Нови се и амортизерите со два вентили, одвоени за влез и излез. Активните рол-барови и управуваната задна оска сè уште се присутни.

Освежен дизајн дебитира со новиот погон. Batur беше модел за инспирација овде. Освен тоа, овие промени не се изненадување. Британците веќе некое време најавуваат големи промени во дизајнот на своите автомобили. Предниот дел се одликува со тркалезни светла со карактеристични LED „линии“ кои можат да разбудат екстремни емоции.

Вреди да се обрне внимание и на решетката, каде радарите се чудно скриени. За жал, новите потребни безбедносни системи бараат такви уреди и тие мора да бидат лоцирани на многу специфични места. Оттука и чудниот изглед на капакот за довод на воздух. Имаме и нови светла одзади. Тие се јасно проширени во споредба со нивниот претходник, но ја задржуваат својата карактеристична елипсовидна форма.

Внатрешноста не е многу променета. Овде навистина имаме само нова шема на бои. Bentley сака да си игра со смели бои и не се двоумеше да ги користи и овде. Зелената комбинација со портокалови детали во кабината (во моделот што дебитираше на фотографиите) создава многу неочигледен сет.

На пазарот веднаш е достапен и Bentley Continental GTC. Тоа е, се разбира, кабриолет верзијата. Овде сите промени се аналогни на оние на купето, а разликата е само во преклопувачкиот мек покрив.