Новиот Lamborghini Huracan STO SC 10° Anniversario е во чест на тркачката дивизија на брендот 

Lamborghini претстави нов уникатен модел на барање на клиент. Новиот Huracán STO SC 10° Anniversario оддава почит на фабричката тркачка дивизија и е опремен со специфични перформанси и аеродинамички подобрувања во споредба со стандардниот Huracan STO.

Познатата ера на Lamborghini со класични мотори со внатрешно согорување привршува, а последниот чисто атмосферски суперавтомобил во денешното производство на италијанската фабрика е десетцилиндричниот Huracan. Иако е веќе распродаден до крајот на производството, производителот претставува нов специјален модел на негова основа, кој се заснова на врвната спецификација на Huracan и му оддава почит на тркачкиот оддел на фабриката.

Наречен Lamborghini Huracán STO SC 10° Anniversario, тој е најновиот уникатен модел подготвен од програмата за персонализација на Ad Personam Opera Unica и слави една деценија од тркачкиот оддел Lamborghini Squadra Corse. „Huracan STO SC 10° Anniversario не е само почит на нашата тркачка дивизија Squadra Corse, туку во исто време и демонстрација дека можеме да го пренесеме искуството од моторспортот на патиштата“, вели Рувен Мор, технички директор на Lamborghini.

Најновиот специјален Lamborghini Huracán е базиран на врвниот модел STO (Super Trofeo Omologato), кој е таргетирана варијанта на популарниот суперспортски автомобил со десет цилиндри. Екстремните аеродинамички подобрувања се надополнети со широка употреба на јаглеродни влакна и елементи инспирирани од тркачките модели – целиот нос е една голема хауба, додека до моторот се пристапува преку целосно отстранлива хауба без потпори.

Развојот на Huracán STO се заснова на искуството стекнато од тркачкиот оддел Squadra Corse, па не е чудно што сопственикот на новиот специјален примерок одлучи да го прослави најдоброто што некогаш е развиено од брендот. Тркачкиот дизајн е инспириран од боите на новиот хибриден прототип Lamborghini SC63 од категоријата Hypercar/GTP за Ле Ман и други трки на издржливост, со двобојна комбинација составена од Verde Mantis (зелена) и Nero Noctis (црна).

Логото „Squadra Corse 10° Anniversario“ потоа јасно кажува дека уникатниот Huracán STO SC 10° Anniversario оддава почит на уметноста на искусните тркачки инженери на марката. Дивизијата Squadra Corse постигна три последователни победи во класата GTD на 24 часа Дејтона и има повеќе од педесет титули во категоријата на колото FIA GT3.

Пуристичката црна внатрешност со Verde Fauns зелени шевови е наменета за забава и е опремена со карбонски под, алуминиумска безбедносна рамка и безбедносни појаси со четири точки. Ексклузивната карбонска плоча на задниот ѕид на кабината ја потврдува уникатноста на овој Huracan.

Huracan STO SC 10° Anniversario е исто така првото патничко Lamborghini во кое инженерите од одделот Squadra Corse користеа знаење од тркачките автомобили и ја подобрија технологијата за уште подобра динамика. Новите карбонски крила на предниот браник ја подобруваат аеродинамиката и работат со огромниот спојлер на задниот дел. Во споредба со стандардниот Huracan STO, уникатниот SC 10° Anniversario може да се пофали и со поголема надолна сила.

Механичкиот грип во свиоци е поголем благодарение на новите амортизери добиени од тркачките модели кои имаат и подобра технолгија и се замена на стандардната адаптивна суспензија. Тие се прилагодливи во четири насоки, вклучувајќи враќање/компресија и на ниски и на високи фреквенции.Bridgestone испорачува нови, лепливи гуми по нарачка, а титаниумскиот издув на Akrapovic ќе го засили татнежот на атмосферскиот бензинец со 640 коњски сили.