Македонска премиера на новата Toyota C-HR

Денес во салонот на Toyota се одржа македонската премиера на целосно новата втора генерација на моделот C-HR. Jапонците овде повторно се фокусираа на оригиналниот дизајн, а овој пат дополнително го надополнија со нови атрактивни погонски единици. 

Првата генерација на овој автомобил дебитираше во 2016 година и веднаш стана еден од најпродаваните модели на брендот. Подигнатото тело во комбинација со модерен дизајн и хибридни погони беше хит. Сега дојде време комплетно да се промени овој модел – новата генерација на Toyota C-HR излегува на пазарот и има намера да ја „здрма“ конкуренцијата. 

Нов дизајн, нови мотори – втората генерација на C-HR се базира на TNGA платформата, која е споделена со многу нови производи од брендот. Овој модерен дизајн носи многу предности. Пред сè, овозможува попространа внатрешност и овозможува користење на plug-in хибриден погон. Новиот C-HR е долг 4,36 метри, широк 1,83 метри и висок 1,56 метри. Во пракса, димензиите се речиси идентични со оние на неговиот претходник. Сепак, предниот и задниот дел се скратени, а зголемено е меѓуоскиното растојание, што оптички го зголеми овој автомобил.

Дизајнот на каросеријата има елементи од други нови производи на брендот. Како и да е, овде сè е во согласност сo првиот прототип што го покажа брендот за овој модел. Атрактивниот и динамичен дизајн е комбиниран со каросерија типична за овој автомобил, што создава специфичен, но и оригинален сет. Масивниот заден дел се одликува со мал прозорец во страничните врати, масивен столб и рамно задно стакло. Овде се користени и тенки LED светла, кои се комбинирани со осветлен Toyota C-HR натпис. Вреди да се забележат и рачките на вратите што се извлекуваат, како и каросеријата во две бои, со задниот дел во црна боја. Ова секако ќе биде уникатна карактеристика на врвните GR Sport и Premiere Edition верзии.

Новата Toyota C-HR не разочарува ниту внатре. Јапонците направија едноставен, но пријатен дизајн. Командниот центар е 12,3-инчен екран на мултимедијалниот систем (во поевтините верзии ќе биде 8-инчен), под кој се наоѓа класичен панел за климатизација. Зад воланот има дигитална инструмент табла, исто така со екран од 12,3 инчи.

Линијата на панелите на вратите пријатно се спојува со контролната табла, а малите стилски детали во комбинација со амбиенталното осветлување создаваат пријатна атмосфера. Toyota исто така нагласува дека многу елементи се направени од рециклирана пластика, вклучувајќи ги и PET шишињата. Се разбира, модерната мултимедија има целосна онлајн конекција овде, вклучувајќи ја и можноста за спарување со апликацијата MyToyota. Благодарение на ова, имаме пристап до автомобилот каде било, во секое време.

Новиот C-HR ќе биде подобар за возење и добива поинтересни мотори. Платформата TNGA донесе голема промена во форма на низок центар на гравитација. Автомобилот има големи промени и на шасијата и ветува дека оваа нова генерација навистина пријатно ќе ги изненади возачите.

Покрај тоа, ќе имаме дури четири погонски верзии за избор. Понудата се отвора со класичен хибрид со 1.8-литарски мотор, кој нуди 140 коњски сили. Ова е најновата генерација на овој хибриден погон, кој се карактеризира со висока ефикасност и мала потрошувачка на гориво. Спринтот до 100 км/ч трае 9.9 секунди, а максималната брзина е 170 км/ч.

Потоа, следниот погон е 2.0 HEV верзијата, која генерира 198 коњски сили. Овде зборуваме и за најновата верзија на хибридниот погон. Оваа верзија достигнува стотка за 8.1 секунди и забрзува до 180 км/ч. Во двата случаи, батеријата е со капацитет од 0,91 kWh и е скриена под задното седиште.

Стандардната гама на хибриди ја комплетира верзијата 2.0 HEV AWD-i, опремена со погон на сите четири тркала. Задната оска тука е управувана од посебен електричен мотор. Моќноста останува на 198 коњски сили, а спринтот до 100 км/ч е скратен на 7.9 секунди.

Најважната новост во палетата на новата Toyota C-HR е plug-in хибридната верзија. Ова е веќе позната варијанта од новиот Prius, која обезбедува висока ефикасност и добра моќност. Станува збор за 2.0-литарски мотор кој е комбиниран со батерија од 13,8 kWh и вграден полнач од 7 kW. Вкупната моќност е 223 коњски сили, а забрзувањето до 100 км/ч трае 7.4 секунди. Само на електрична енергија, C-HR ќе може да помине околу 66 километри, што е многу добар резултат.

На нашиот пазар новиот C-HR е достапен во вкупно пет нивоа на опременост – Cult, Club, Classy, Premiere Edition и спортското GR Sport. Во однос на цените, основната верзија со 1.8-литарски хибриден систем и Cult ниво на опременост започнува од 33.990 евра. Додека Plug-in Hybrid верзијата во Club ниво на опременост започнува од 48.490 евра.

Повеќе информации за автомобилот може да најдете ТУКА или да го посетите Toyota авто центарот.