Македонска премиера на новата Mercedes-Benz E-Class

Вчеравечер на ексклузивен настан за македонскиот пазар беше официјално претставена целосно новата Mercedes-Benz E-Class. Интересно е и тоа што на настанот беа изложени скоро сите претходни генерации на популарната E-Class. 

Mercedes E-Class W214 визуелно е далеку од само една еволуција на дизајнот на претходникот, заедно во комбинација со карактеристиките на S-Class, но технички станува еден „мост“ помеѓу моделите со мотор со внатрешно согорување и целосно електричните модели на марката. Mercedes E-Class е клучен дел од ДНК на производителот и со години има посебно место во гамата. Новата генерација доби тешка улога – таа треба да биде врска помеѓу сегашноста со класични мотори со внатрешно согорување и „иднината“ со електричните модели.

Предниот дел на автомобилот се одликува со малку помасивна, но сепак уредна решетка и карактеристични фарови кои имаат благо засекување во долниот дел. Тие се истакнати и со тенки LED дневни светла. Овој мал третман е упатување на моделите W210, W211 и W212, кои се карактеризираат со познатите специфични светла. Дополнително, светлата и решетката се поврзани со црн елемент. Ова е почит на EQ палетата, која има голема и масивна предна решетка, во црна боја. Овој детал би требало визуелно да ги доближи овие автомобили еден до друг, иако може слободно да се каже дека е и малку тешко да се забележи овој детал. 

Следејќи ја новата E-Class, нема да ја помешате со ниту еден друг автомобил. Обликот на светлата овде потсетува на S-Class, иако нивниот светлосен потпис е прилично изненадувачки. Овде се вградени елементи во форма на логото на брендот, кои се главниот сјаен фрагмент. Таквата постапка е резултат на обидот да се усогласат прописите кои забрануваат „осветлување“ на логото на брендот на задната страна. Така, стилистите пронајдоа прилично интересен начин да ја истакнат ѕвездата. 

Самиот заден дел исто така привлекува внимание. Задните светла се поврзани со црвена линија, иако таа не е осветлена – што може да се смета за голем плус. Страничната линија изгледа доста импресивно и елегантно. Дизајнерскиот тим предводен од Горден Вагенер не сакаше да создава нови трендови. Напротив, фокусот овде е на најдобрите карактеристики на E-Class. Долгиот преден крај беспрекорно се влева во уредно нацртаната кабина.

Новата Mercedes E-Class е малку поголема од својот претходник – W214 е долга 4949 мм, широка 1880 мм и висока 1468 мм. Меѓуоскиното растојание е зголемено за 14 мм на 2.961 мм. Промените не се револуционерни, но овозможија оптичко „зголемување“ на силуетата на овој автомобил. Поголемото тело значи и попространа внатрешност. По отворањето на вратата, не пречекува нова ера на брендот. Токму тука е највидливата врска меѓу автомобилите со ICE мотори и електричните автомобили.

Во внатрешноста доминира новиот MBUX Superscreen систем. Ова е уште една варијација на концептот на Hyperscreen кокпитот кој се користи во Mercedes EQE и EQS. Superscreen екранот се разликува по неколку детали, но општиот концепт е задржан овде – а тоа е да понуди единствен пристап до услугата и забавата во автомобилот.

Mercedes овде користи не само нов софтвер базиран на Android API, туку и многу поефикасен контролен компјутер. Благодарение на ова, функционирањето на системот е многу брзо. Ова важи и за малиот дисплеј на совозачката страна. 

MBUX Superscreen екранот во Mercedes E-Class нуди неверојатна количина на можности. Овде ќе најдете апсолутно сè – од очигледни работи како навигација, до пристап до апликациите Zoom, TikTok или ZYNC (т.е. услуга за стриминг). Ова се должи на интеграцијата со Android – Mercedes сега може да понуди апликации од „трети страни“, се разбира, претходно проверени за безбедност.

Што ќе најдеме под хаубата на новата Mercedes E-Class? Првично, гамата ќе биде придвижувана од четири мотори во шест варијанти. Овде ќе добиеме една класична бензинска варијанта, еден дизел и два plug-in хибриди. Вреди да се напомене дека сите единици кои не се plug-in хибриди се mild-hybrid. Понудата започнува со Mercedes E 200, кој користи 2.0-литарски мотор со 204 коњски сили. Потоа следи многу економичен и ефикасен мотор со ознака E 220 d, односно 2.0-литарски дизел со 197 коњски сили. 4MATIC исто така ќе биде достапен како опција овде.

Mercedes се фокусира главно на plug-in хибридни модели. Овде добиваме голема батерија и огромен опсег со едно полнење – до 100 километри. E-Class W214 користи батерија од 25,4 kWh уредно скриена под багажникот. Палетата на PHEV модели се базира на E 300 e (исто така достапен како 4MATIC) и E 400 e 4MATIC. Првиот нуди 230 коњски сили и 550 Nm, а помоќниот 280 коњски сили и 650 Nm.

Во новата Mercedes E-Class ќе може да се добие и  опционална AIRMATIC суспензија и торзиона задна оска. Дополнително, клиентите на Mercedes можат да сметаат на завртување на задните тркала до 4,5 степени. Сепак, со димензии помали од S-Class, ќе биде голема погодност. Германците се фокусираа на обезбедување добри возни карактеристики – во овој поглед се очекува убаво да изненади W214 генерацијата.