Hyundai Inster е новиот и најмал електричен модел на брендот

Ова ќе биде евтин автомобил, изненадувачки по ефикасност и има интересен стил. Еве го новиот Hyundai Inster, најмалиот електричен автомобил во гамата на марката. Овде, малата големина не значи намалување на трошоците.

Ветувањата за електрични автомобили за малку пари сè уште не се исполнуваат како најавеното. Само кинески компании можат да ни понудат евтини електрични автомобили. Европските играчи се борат со цената, но сè уште не можат да се симнат на ниво што би било влезен праг за широк спектар на луѓе. Во меѓувреме, Hyundai Inster се приближува до оваа точка.

Овде имаме автомобил долг нешто повеќе од 3,8 метри, кој нуди пристоен опсег и добри перформанси. И сето ова овде го добиваме во интересен пакет. Hyundai Inster е автомобил кој има своја празнина. Официјално, Корејците го позиционираат меѓу сегментите А и Б, иако Inster е најблиску до овие помали автомобили. Иако е базиран на моделот Casper, тој е поголем од него. Hyundai Inster е долг 3.825 мм, широк 1.610 мм и висок 1.575 мм. Меѓуоскиното растојание е 2580 мм.

Оваа бројка е изненадувачка, бидејќи е иста како кај Lexus LBX. Во минатото, првите Renault Scenic и Peugeot 306 имаа меѓуоскино растојание од 2580 мм. Патем – самото меѓуоскино растојание е зголемено за 180 мм во споредба со моделот Casper од Кореја.

Стилот исто така е малку освежен. Inster е визуелно поборбен и има помасивен преден дел. Сепак, задржа интересна странична линија и необичен заден дел. Има и многу атрактивни додатоци, на пример во форма на необични дизајни на алуминиумски бандажи (големини од 15 до 17 инчи). Понудата на Inster ќе биде надополнета и со off-road верзија наречена Cross, која ќе добие грст визуелни промени. Сепак, овој ќе дебитира малку подоцна.

Во внатрешноста вреди да се обрне внимание. Интересен е, визуелно привлечен и изненадува со својата опрема. Стандардно овде добиваме мултимедија, а во топ верзијата има екран со дијагонала од 10,25 инчи. Има и индуктивен полнач, амбиентално осветлување со 64 бои, загреани седишта и стаклен покрив. Ги има и сите потребни безбедносни системи ADAS, како и неколку дополнителни. Во овој поглед, малиот Hyundai е на исто ниво со поголемите модели.

Hyundai Inster има багажник со капацитет од 280 литри. Задните седишта се лизгачки и доколку е потребно, просторот за патниците може да се намали во корист на дополнителни литри во багажникот – тогаш може да достигне 351 литар.

Мал електричен автомобил не значи ниска ефикасност. Корејците овде многу не изненадија, бидејќи се фокусираа на навистина солидна спецификација за овој автомобил. Понудата се отвора со варијанта која генерира 97 коњски сили и има батерија со капацитет од 42 kWh. Оваа верзија се нарекува Standard и обезбедува приближно 300 километри досег со едно полнење. За типично градско возење, ова е навистина доволно.

Клиентите кои бараат нешто повеќе можат да го изберат Long Range моделот. Овде дебитира батерија од 49 kWh и мотор кој генерира 115 коњски сили. Корејците ветуваат автономија од 355 километри со едно полнење. Во двата случаи, зборуваме за податоци според стандардот WLTP.

Пристојното полнење е исто така импресивно. Максималната еднонасочна моќност на полнење е 120 kW, што надминува некои поголеми автомобили (вклучувајќи го и Hyundai Kona). Полнењето со наизменична струја може да се изврши со моќност до 11 kW. Така, со „бавен полнач“ можеме да го наполниме за нешто повеќе од четири часа, а со брз полнач од 10 до 80 проценти за 30 минути.

Прво Кореја, а потоа остатокот од светот. Првиот Hyundai Inster ќе се појави на патиштата во Јужна Кореја во секој момент. Во третиот и четвртиот квартал од оваа година, корејскиот бренд ќе се фокусира на други пазари, вклучувајќи ја и Европа. Овде клучот за успехот е да биде цената која ќе се движи околу 20-25 илјади евра.