Honda Prelude се враќа во Европа – но со хибриден погон

Добри вести – Honda Prelude се враќа, што значи уште еден спортски модел во Европа. Лоши вести – под хаубата ќе најдете хибрид со автоматик. Но, и ова подобро од ништо.

Да, добро гледате, во понудата на марката ќе се појави спортско купе. Honda Prelude по долги години се враќа во игра, овој пат во целосно ново издание. За жал, овој автомобил нема да ви обезбеди удар во грб од „VTEC“, но ќе биде многу економичен и релативно брз. И тоа исто така звучи како добар сет.

Што можеме да очекуваме од овој автомобил и кога ќе го видиме на патиштата? Honda Prelude се враќа на пазарот како еколошки хибрид. Овде нема недостаток на енергија. Теоретски, можете да бидете малку тажни. Од една страна, би било убаво да се види вистински погон во таков модел, на пример како оној во новиот Civic Type R. Од друга страна, купеата „подостапни“ се веќе изумрен вид, а одлуката на Honda можеби дојде како огромно изненадување.

Јапонците влегуваат во тежок терен, каде во основа нема никој. Во овој формат, ќе ги добиеме најмногу Mercedes (CLE), BMW (серија 4) и последните единици на Audi A5 Coupe. Тука, сепак, зборуваме за премиум сегментот, а Honda не припаѓа таму.

Уште повеќе, срцето на Prelude ќе биде хибрид познат од Honda Civic. Тоа значи околу 184 коњски сили (иако се вели дека Prelude ќе биде малку помоќен и ќе нуди приближно 200 коњски сили), чуден менувач кој ја пренесува моќноста на тркалата и навистина мала потрошувачка на гориво.

Целата работа е обвиткана во визуелно пријатно тело. Вистина е дека во предниот дел може да се најдат некои сличности со Toyota Prius, но ова е всушност добра работа. Линијата на Prelude не разочарува и може да го привлече вниманието. За жал, Јапонците сè уште не се подготвени да ни го покажат финалниот производ и се фалат со модели во размер 1:1. Сепак, можеме да очекуваме дека внатрешноста ќе биде многу слична на онаа на Civic.

Официјалното деби на Honda Prelude во Европа ќе се случи на фестивалот на брзина во Гудвуд претстојниот викенд. Можеби таму ќе дознаеме повеќе за овој интересен автомобил. Единствениот знак прашалник останува неговата шанса за успех на пазарот – да се надеваме дека ова големо враќање нема да се претвори во подеднакво спектакуларен пропуст.