Fiat 500 Collezione 1957 е нова специјална лимитирана верзија на легендарниот 500

Во 1957 година, Fiat го претстави својот мал и истовремено голем автомобил на светот: Fiat 500, кој стана симбол на масовното возење и вистински глобален амбасадор на производите „Made in Italy“. За да ја прослави страста и светската љубов кон оваа икона, FIAT лансира ново специјално ограничено издание „Collezione 1957“, дизајнирано како колекционерско издание од само 1.957 примероци.

Fiat 500 Collezione 1957 со отворена каросерија се издвојува по прекрасниот дизајн и ексклузивната опрема. Надворешноста на овој модел се одликува со двобојна каросерија која ги комбинира White Gelato и Rugiada Green боите со беж платнен покрив, надополнет со нови сребрени елементи и 16-инчни алуминиумски тркала од бел дијамант.

Хромираните капаци на ретровизорите и графиката на задното странично стакло му оддаваат почит на наследството на автомобилот и го поврзуваат периодот помеѓу 1957 и 2024 година. Внатрешноста е подеднакво воодушевувачка, со бел тапацир со делови од Frau кожа и врежано лого „ONE OF 1957“, со контролна табла со дрвена облога и со посебна нумерирана плоча на централниот тунел.

Ова ексклузивно ограничено издание не се однесува само на естетиката, туку стандардно доаѓа и со хромирани детали, LED дневни светла, светла за магла и дигитален TFT дисплеј од 7 инчи. Опциите за поврзување се прошируваат со функцијата MOPAR CONNECT, која ја зголемува безбедноста, обезбедува преглед на состојбата на возилото и ја зголемува удобноста. Опремен за европскиот пазар со 1,0-литарски хибриден мотор од 70 коњски сили, поврзан со рачен менувач, Fiat 500 Collezione 1957 е безвременска прослава на автомобилската уметност и иновациите.

Со повеќе од 3,2 милиони продадени единици ширум светот од 2007 година, вклучувајќи повеќе од 2,7 милиони единици во Европа, Fiat 500, заедно со Fiat Panda, отсекогаш бил европски лидер во сегментот на градски автомобили. Во 2023 година, со 109.000 продадени единици и 20% удел на пазарот, Fiat 500 беше вториот најуспешен градски автомобил во Европа по Panda. Тој е на подиумот во А сегментот во 9 земји: прво во Германија, Шпанија, Австрија, Белгија и Португалија, второ во Италија и Полска и трето во Франција и Велика Британија.

Во текот на 67 години, Fiat 500 се произведуваше во три генерации. Првиот – оригиналниот Fiat 500 – се појави во 1957 година и стана икона на италијанската мобилност и слобода на движење. Во 2007 година пристигна втората генерација: Fiat 500 се разви во модерна и стилска икона која го донесе италијанскиот стил во целиот свет и освои стотици меѓународни награди, вклучувајќи ја и титулата Автомобил на годината во 2008 година. Тоа беше видено на улиците на 80 земји низ светот. Во 2020 година дојде третата генерација на Fiat 500, која, благодарение на голем број иновации и технологии, уште еднаш ја револуционизираше урбаната мобилност, особено во областите на одржливост и електрификација.