BMW го прекинува производството на моделот X4

Доколку сакате да го купите овој автомобил, ви останува малку време. BMW X4 заминува во пензија. Германската марка нема да ја претстави следната генерација на популарниот „купе-SUV“. Причината е прилично изненадувачка.

Кој би очекувал дека Германците ќе се ослободат од SUV од нивната гама – и тоа доста популарен. Во меѓувреме, BMW X4 официјално заминува во пензија. Марката од Минхен потврдува дека уште една „четворка со х“ нема да биде создадена врз основа на новата генерација на X3.

BMW X4 ќе исчезне затоа што X2 е… преголем. Втората генерација на моделот X2 порасна во должина и ширина и всушност нејзините димензии се приближија до X4. Сепак, тешко е да се наречат овие автомобили слични. BMW X2 е базиран на платформа со погон на предните тркала, има попречно монтирани мотори, а најголемиот нуди капацитет од 2 литри.

Сепак, за Германците, тоа е доволна замена за X4, кој уживаше значителна популарност. Сега, многу поголем акцент е ставен на новиот X3, кој треба да игра прва виолина во понудата на брендот. BMW на тој начин се повлекува од конкуренцијата со Mercedes GLC Coupe и потенцијално претстојната втора генерација на Audi Q5 Sportback.

X4 е планиран за во иднина – но во електрична верзија. И BMW не го отпишува овој автомобил за добро. Сè сугерира дека X4 би можел да се врати за неколку години како iX4, поспортска верзија на iX3. Ова е сосема нов дизајн, независен од X3. Ќе ја користи платформата Neue Klasse и ќе има различен дизајнерски јазик.

Работата на новиот iX3 е многу напредна, а премиерата на овој автомобил е планирана за следната година. Ако iX4 добие зелено светло, ќе се појави на патиштата најрано околу 2027 година. За возврат, производството на стандардниот X4 треба да заврши оваа или почетокот на следната година. Значи, ако сонувате за овој автомобил, ги имате последните моменти да седнете на ред и да го нарачате вашиот примерок.