ТЕСТ: Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid AWD-i Style 

Денес, Toyota е меѓу автомобилските лидери пред се благодарение на познатата јапонска доверливост и визионерски вештини. Глобално најпродаваниот автомобилски бренд можеше многу брзо да одговори на современите предизвици со своите автомобили. Затоа Јапонците се неприкосновен светски лидер во производството на хибридни модели. Напредните и економични електрифицирани погонски единици на брендот, за разлика од многу конкуренти, не се залагаат за избрзана транзиција кон производство на 100% електрични модели од гледна точка на политиката за емисии. Моќните и во исто време ефикасни хибридни мотори, чија основа е издржлив мотор со внатрешно согорување, сè уште не го кажале последниот збор!

RAV4 не ми е непознат автомобил, тековната генерација пристигнала на тест неколку пати до сега, но сега ќе зборуваме за една сосема различна и нова верзија, а тоа е Plug-in Hybrid верзијата на популарниот теренец. Таканаречените „повеќенаменски“ автомобили, познати по кратенката SUV, беа откриени и популаризирани од марката Toyota. Беше 1994 година, кога Јапонците ја претставија првата генерација на моделот RAV4. Во тоа време, уникатниот концепт на автомобил со поголем клиренс и погон на сите тркала ги комбинираше предностите на класичните теренски возила со предностите и возните карактеристики на патните автомобили.

Toyota моментално ја нуди петтата генерација на RAV4. Последниот наследник на успешната традиција официјално го запознавме во 2018 година. Покрај дополнителната опција за избор на чисто бензински погон, најновиот RAV4 свири на првата виолина со модерен хибриден погон од четвртата генерација. Овој поттик опфаќа приближно 90% од нарачките на клиентите во Европа. Во исто време, строгите европски стандарди за емисија на штетни гасови ја инспирираа марката Toyota да го однесе своето електрично искуство уште еден имагинарен чекор понатаму. Новиот производ од палетата на RAV4 е Plug-in хибридната верзија.

Основата на Plug-in хибридниот модел е, слично на класичниот хибрид, издржлив атмосферски бензински 4-цилиндричен мотор со волумен од 2,5-литри и моќност од 185 коњски сили. Plug-in верзијата на RAV4, очекувано, нуди значително помоќен електричен систем. Се состои од пар посебни електромотори со моќност од 180 и 55 коњски сили. Ова решение обезбедува постојан погон на сите тркала дури и без употреба на механичка врска на оската. Комбинираните перформанси на Plug-in хибридниот модел достигнуваат респектабилни 306 коњски сили. Plug-in RAV4 е изненадувачки вториот најмоќен европски модел на марката Toyota по спортското купе Supra. Покрај перформансите, новиот производ привлекува внимание и со својот електричен досег. Поради присуството на батерија од 18,1 kWh, според производителот, може да помине до 75 километри во комбиниран режим на суперстандардно ниво.

Во блиското минато, Toyota почна значително повеќе да се фокусира на дизајнот покрај технологијата. Така да се каже, „здодевните“ автомобили во новата ера беа заменети со емотивно дотерани модели со оптички привлечни кривини. Сегашната генерација на моделот RAV4 е исто така одличен пример за новиот пристап. Теренецот со груб изглед со атлетски шмек е визуелно привлечен и денес, неколку години по неговото официјално претставување. Дури и ако тестираниот новитет со Plug-in хибриден погон суштински не се разликува од неговите функционално постари браќа и сестри на прв поглед, најмоќниот член на семејството сепак нуди неколку мали детали врз основа на кои може да се препознае.

На предниот дел главно доминира робусната решетка на ладилникот. Кај plug-in хибридот, тој стандардно нуди динамична низа во црна боја. Атрактивната силуета на предниот дел е комплетирана со сегментиран и автентичен преден браник. Предните светла кои постепено се стеснуваат исто така предизвикуваат спортски шмек. Оние во plug-in хибридната верзија исто така добија малку изменет изглед. Благодарение на Bi-LED технологијата и функционалното автоматско вклучување на долги светла, бев многу задоволен од нивните светлосни перформанси.

Како дел од страничната силуета, внимание привлекува целокупната должина на возилото, што во комбинација со дизајнерските кривини му дава на RAV4 интересен шмек. Оптичката динамика на тестираната конфигурација е дополнително подобрена со двобојната каросерија во сива металик боја со контрастен црн покрив. Елегантните црни украсни лајсни, исто така, ги красат масивните рабови на крилата. Style нивото на опрема има стандардни бандажи од 19 инчи, комбинирани со гуми со сè уште рационална висина на страничниот профил. Дискретната ознака на предните браници укажува на Plug-in хибридниот погон под каросеријата.

Јапонскиот теренец може визуелно да импресионира и во задниот дел. На вратата од багажникот, како што се очекуваше, се наоѓа и значка што се однесува на концептот на погонот. Релативно тесните задни светла не само што оптички го прошируваат автомобилот, туку и го туркаат кон земјата. Динамичниот допир овде е дополнително зајакнат со пристојниот спојлер на покривот и, пред сè, два вистински функционални издувни цевки сместени во просторот под браникот. Во исто време, треба да размислите за нивното несакано оштетување при совладување на значителни препреки на теренот.

Toyota посвети големо внимание и на концептот на ентериерот на најновиот член на семејството RAV4. На прв поглед, незабележливата и во исто време робусна архитектура на контролната табла се фокусира на најдобрата можна ергономија, во комбинација со логичната распределба на контролните елементи. При подетално испитување на контролната табла, мора да се пофалат и употребените материјали и нивната прецизна завршна обработка.

Таблата со инструменти сега е целосно дигитална и нема веќе класични инструменти со централен дисплеј. Сето ова изгледа далеку помодерно од претходно. Во левиот дел се прикажуваат информациите околу хибридниот погон, централниот дел е конфигурабилен и може да подесите што точно сакате да се прикажува. Исто така, шемата на бои се менува во зависност од избраниот режим на возење. Покрај тоа, Toyota посвети посебно внимание на голем број интересни индикатори скриени во ставките на борд компјутерот.

Инфозабавниот систем го открива фактот дека моделот RAV4 како таков, во принцип, не е нов производ. Од чисто функционална гледна точка, сепак, ништо суштинско не може да се критикува во врска со инфозабавниот систем. Едноставниот и јасен концепт за контрола на допир е надополнет со корисни странични кратенки. Генерално пониската резолуција на екранот најмногу компензира за инаку корисниот излез на камерата што ја снима целата околина на возилото. Неговата диверзификација е дури и 3D приказ на околниот простор.

Просторната понуда во вториот ред на седишта е импресивна. Поделената задна клупа со пријатна должина на седиштето нуди можност за прилагодување на наклонот на потпирачите за грб. Затоа не само децата можат удобно да се возат позади, туку и двајца високи возрасни луѓе. Во однос на просторот, потенцијалниот среден патник ќе биде ограничен само со пристоен централен тунел. Удобноста при патувањето овде се подобрува со посебни отвори за вентилација, присуство на USB приклучоци за полнење и греење на надворешните седишта.

И покрај присуството на значително поголема батеријата, тестираната Toyota RAV4 со Plug-in хибриден погон не разочарува дури и од гледна точка на практичност. Багажниот простор нуди волумен од 520 литри во основната конфигурација. Ова е само 60 литри помалку од стандардната хибридна верзија. Малку поплиткиот багажен простор во принцип не претставува проблем во пракса. Напротив, регуларната форма, како и фактот дека, покрај кабелот за полнење, дури и резервна гума може да се смести под подот е навистина за пофалба. По преклопувањето на седиштата во вториот ред, се создава практично идеален рамен под со максимален капацитет од 1168 литри.

Toyota RAV4 со Plug-in хибриден погон е исто така предводник на целата палета на модели. Надстандардните перформанси во комбинација со врвната хибридна технологија логично беа поврзани со малку повисока цена. Автомобилската компанија го компензира ова со многу богата опрема. Тестираниот модел во Style нивото, без потреба од доплата, има и елементи како што се: кожни седишта, систем на камери од 360 степени, внатрешен ретровизор со функција за преглед на дигитална камера, волан со греење, загреано ветробранско стакло или широк пакет на многу добро функционални системи за помош на возачот. Дополнително има и адаптивен темпомат, двозонска клима, електрична контрола на вратата од багажникот, вградена навигација, JBL аудио систем и многу друго.

Маркетиншката кампања на автомобилскиот гигант вели дека ова не е хибрид како другите хибриди. Денес, Toyota е неприкосновен светски лидер во производството на ефикасни, перформансни и во исто време соодветно економични електрифицирани мотори. Зад воланот на новиот Toyota RAV4 Plug-in Hybrid, самиот видов дека гореспоменатата маркетиншка формула, „hybrid Made in Toyota“, функционира совршено дури и со технолошки пософистицирана plug-in надградба. На самиот почеток во врска со ова, наведувам дека тестираниот теренец се искачи на апсолутен врв во однос на сеопфатноста во категоријата хибриди со надворешно полнење кои досега минале низ моите раце.

Plug-in хибридниот RAV4 е значително потежок во споредба со класичната целосно хибридна верзија. Зголемувањето на тежината главно се должи на моќната литиум-јонска батерија. Од друга страна, точно е дека просечниот возач практично ќе забележи зголемување на тежината само кога ќе се префрли од хибриден на plug-in хибриден RAV4. Способната шасија со независна суспензија на сите тркала нуди многу избалансиран спој на удобност при возење и искуство во возењето. Како дел од филтрирањето на вообичаените нерамнини на нашите патишта, plug-in хибридот, обложен на тркала од 19 инчи, пријатно ме изненади со прецизното „пеглање“. Поголемата тежина на возилото ќе се покаже практично само кога случајно ќе удрите во особено голема нерамнина или дупка.

Батеријата поставена на подот може ефективно да го спушти центарот на гравитација на возилото. RAV4, облечен во квалитетни гуми, буквално ме воодушеви со неговата севкупна агилност и неочекувано прецизно управување. Во финалето за ова придонесе и пријатното комуникативно управување. Тестираната конфигурација дефинитивно не е против подинамични перформанси на возење, збогатени со поагилно возење низ свиоците. Се разбира, физиката не може да се измами. Затоа, во гранични ситуации, тежината на возило од повеќе од 2 тони мора секогаш да се земе предвид.

Срцето на погонскиот синџир е и во овој случај издржлив атмосферски бензински 4-цилиндричен 2.5 Dynamic Force мотор со функција на директно и индиректно вбризгување гориво. За потребите на Plug-in хибридниот модел, производителот логично го измени својот софтвер како целина. Гордоста на погонот е моќниот електричен систем. Се состои од пар посебни електрични мотори. Секој од нив исклучиво се грижи за погонот на една оска. Комбинираната хибридна моќност на погонскиот синџир достигнува импресивни 306 коњски сили и 227 Nm вртежен момент.

Во принцип, незабележливата Toyota RAV4 навистина може да уништи многу конкуренти со спортски изглед за време на динамични стартови, како и флексибилни забрзувања при поголеми брзини. Декорација на моќниот електричен систем е и прецизно калибрираниот e-CVT менувач како дел од целокупната префинетост. Дури и при нагло забрзување со празна батерија, тој нема тенденција прекумерно да го „оживува“ моторот со внатрешно согорување.

Најголемата предност на напредниот хибрид на Toyota е одвојувањето на целосно електричниот и хибридниот режим. Ако има доволно енергија во батеријата за возење во електричен режим, моторот со внатрешно согорување нема сам да се уклучи дури и со повеќекратно притискање на педалата за гас до подот. Во исто време, овој RAV4 може да работи со брзина до 135 км/ч во чисто електричен режим. Сепак, сметам дека целокупниот опсег е најважната придобивка на електричниот систем. Според официјалните податоци на производителот, автомобилот може да помине до 75 километри само на струја. За време на неколку дневното тест возење, успеав да поминам 78 километри со полна батерија. А пак со малку порационално користење електричниот досег може да надмине и 80 километри. За ваков тип на автомобил и за реалните потреби на еден македонски возач, оваа бројка е фантастична!

Инаку, батеријата на RAV4 plug-in хибрид која е со вкупен капацитет од 18,1 kWh никогаш не се испразнува целосно. Преостанатиот капацитет на акумулаторот по минута електричен опсег, во овој случај секогаш служи како важен допинг за следново во хибриден режим. Симулираното мерење на потрошувачката на комбиниран дел од 100 километри со целосно наполнета батерија покажа вредност од 3 литри на 100 изминати километри според борд компјутерот. Со испразнета батерија во целосно хибриден режим, тестираниот модел може да вози со потрошувачка од приближно 6 до 7 литри на 100 километри. И при автопатски брзини бројките не разочаруваат. Овде, потрошувачката на гориво беше околу 8 до 9 литри при брзини од 120-130 км/ч. Комбинираната потрошувачка на електрична енергија на тестот, земајќи го предвид различниот стил и различните услови на возење, се движеше од 18,5 kWh до 25,6 kWh. 

Toyota RAV4 Plug-in хибрид, како и повеќето негови конкуренти, нема функција за брзо полнење. Вградениот полнач нуди моќност од 6,6 kW. Кога го користите оригиналниот wallbox, тоа значи приближно интервал од 2,5 часа потребен за целосно полнење. Во случај на итност, секако е можно и користење на класичната 230V мрежа. Во овој случај, полнењето во оптимални услови ќе трае приближно 7,5 часа.

Во рамките на достапните хибридни режими на возење, електричното возење логично се претпочитува во автоматскиот режим. Покрај целосно електричниот режим, возачот може да го активира и хибридниот режим кога батеријата е целосно наполнета, што е соодветно, на пример, по првичното движење на автопат. Друга карактеристика е можноста за полнење на батеријата преку моторот со внатрешно согорување. Покрај хибридните режими, тука се и класичните режими на возење: Normal, Eco и Sport, кога одзивот на педалот за гас значително се менува.

Поради клиренсот од 19 сантиметри и погонот на сите тркала, тестираниот RAV4 не се плаши и од теренот. Општо земено, off-road режимот Trail се користи за движење надвор од асфалтираните патишта, што може да работи релативно ефикасно со пренос на моќност на тркала со подобра влечна сила. Како дел од теренската опрема и тежината на тестираниот примерок, најмногу недостасува hill descent системот, кој не е достапен ни како опција.

ГАЛЕРИЈА ОД ТЕСТИРАНИОТ МОДЕЛ

Почетната цена за Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid AWD-i Executive   изнесува 56.990 евра.

Цената на тестираниот примерок Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid AWD-i Style изнесува 60.990 евра.

Повеќе информации за автомобилот може да најдете ТУКА или да го посетите продажниот салон на Toyota.

ЗАКЛУЧОК
Toyota не брза со 100% електрификација по секоја цена. Ова е исклучително привлечно за многу љубители на автомобили овие денови. Доказ за тоа е тестираниот Toyota RAV4 Plug-in Hybrid. Ефективна Plug-in алтернатива која всушност комбинира најмалку два автомобили во едно пакување. Освен економичното работење, добредојден бонус се и врвните параметри на перформанси.
Одличен реален досег во електричен режим на возење
Ергономија и пространост во кабината
Богата стандардна опрема
Застарен инфозабавен систем
Недостига подобра звучна изолација на поголеми автопатски брзини
4.5