Премиера на новиот Lamborghini Urus S

Automobili Lamborghini го претстави новиот Urus S кој е наследник на оригиналниот Urus кој воспостави нова Super SUV ниша во луксузниот сегмент. Urus S испорачува зголемена моќност во комбинација со луксузна разноврсност и присуство за да го потврди својот статус како врвен Lamborghini Super SUV заедно со новиот Urus Performante за оние кои бараат максимални спортски перформанси.

Твин-турбо V8 моторот кој сега е со зголемена моќност од 666 коњски сили се совпаѓа со тој на Urus Performante, обезбедувајќи подобрен сооднос на тежина-моќ. Забрзувањето е подобрено, со тоа што Urus S забрзува од 0 до 100 км/ч за 3.5 секунди и 0 до 200 км/ч за 12.5 секунди, додека максималната брзина изнесува 305 км/ч. Овој твин-турбо мотор испорачува 850 Nm максимален вртежен момент веќе при 2.300 вртежи во минута до максимални 6.000 вртежи во минута. Преработениот издувен систем потсетува дека овој Super SUV е вистинско Lamborghini, со попрепознатлив звук при стартување и поостра нота во секој режим на возење.

Шасијата на Urus со адаптивна воздушна суспензија обезбедува супер спортско уживање во возењето, но непречено управување на патиштата во режимите на возење STRADA, SPORT, CORSA и EGO, со веднаш достапен одговор на вртежниот момент и балансирање на телото според посебните барања на неговото возење надвор од патот, а за тоа се достапни три посебни режими: TERRA, NEVE и SABBIA. Со истата калибрација на погонската единица како Urus Performante, Urus S обезбедува оптимална одзивност и перформанси кога е потребно, заедно со луксузното секојдневно уживање во возењето од фино наместените поставки на шасијата на Urus.

Urus S воведува специфични и софистицирани подобрувања во дизајнот застапувајќи ја неговата спортска, но луксузна нота во животниот стил. Значително зголемување на опциите во однос на боите, облогите, тркалата, стилските пакети и специјалните детали овозможува приспособување низ целиот спектар.

Новиот дизајн на предниот браник прифаќа попрефинети линии и стандардно вклучува нов мат црн сплитер, надополнет со црните линии на предната решетка. Новата лесна хауба направена од карбон доаѓа со мат црни отвори за воздух. Додека опционалниот покрив од карбон му дава атлетска елеганција на новиот Urus S. Новиот стил на задниот браник му овозможува на Urus S порационален и елегантен изглед. Мат црно обоениот долен дел има нов дизајн на издувните завршетоци со двојни цевки од брусен челик, со опционална мат или сјајна црна или Ad Personam опција во светол хром. Понудени се нови опции за бандажи, а стандардно се добиваат бандажи од 21-инчни, додека како опција достапни се 22-инчни Nath бандажи, а исто така достапни се и Taigete бандажи од 23-инчи.

Внатрешноста на Urus S е претставена со целосно ревидирана понуда на бои и украси. Двобојниот Sportivo обезбедува подискретна и стилска употреба на дополнителната боја – софистицираната црна кожна облога доаѓа со нови опции за контрастни бои во комбинација со нови Blu Leandro и Verde Aura заедно со крем и кафена боја. Обезбедувајќи оптимални можности за сопствениците да го одредат нивниот Urus S според нивниот животен стил, новите опции за бои и облоги ги нагласуваат акредитивите за високи перформанси на Urus S и истовремено обезбедуваат врвен и безвременски луксуз.