Land Rover Defender

Новата генерација на легендарниот Land Rover Defender пристигна во салонот на Automobili Group!

Новиот Defender доаѓа со многу значајни измени од претходно, за прв пат до сега Defender е поставен на целосно алуминиумска платформа која се користи и за Range Rover, Range Rover Sport и Land Rover Discovery, но направени се многу промени на платформата за да се задоволат потребите на Defender.

Defender е достапен во две верзии – 90 и 110. Сите модели се со перманентен погон на сите четири тркала, активен заклучувачки диференцијал, Terrain Response системот со специјална функција за возење низ вода и уште многу други системи што ќе го олеснат off-road возењето. Помалата верзија 90 е достапна со нормална конвенционална суспензија, а како опција може да одберете и воздушна суспензија. Поголемата верзија 110 е стандардно опремена со адаптивна воздушна суспензија.

Ентериерот во Defender е доста различен од другите SUV модели, ја добивате сета нова технологија, но оставени се и некои “old school“ детали. На централната конзола е поставен 10-инчен дисплеј за infotainment системот кој доаѓа со поддршка за Apple CarPlay и Android Auto. Пред возачот поставена е 12-инчна дигитална инструмент табла на која се прикажуваат сите битни информации, а мапата од навигацијата се прикажува во 3D.

Кога станува збор за мотори, на располагање се два турбо-бензински и два дизел мотори. Основниот бензинец е со ознака P300 и располага со 300 коњски сили, појаката верзија е со ознака P400 и користи шестцилиндерски турбобензинец со 400 коњски сили и mild-hybrid технологија. Кај дизелите достапен е само 2.0-литарски мотор, но со различна моќност – моделот D200 има 200 коњски сили, а моделот D240 има 240 коњски сили. Силата се пренесува на сите четири тркала преку 8-степен автоматски менувач со редуктор, а како опција достапен е и заклучувачки диференцијал за задната оска.

Каросеријата на новиот Defender е повисока за 20 милиметри во споредба со другите модели на Land Rover/Range Rover, плус целата шасија е дополнително зајакната, па така Defender нуди врвни теренски способности. Воздушната суспензија може да се спушти за 50 милиметри, но може и да се подигне за 75 милиметри. Доколку сакате да поминете преку некое место со вода, може да возите во вода со максимална длабочина од 90 сантиметри.

ГАЛЕРИЈА

Виктор Чемерикиќ

Виктор Чемерикиќ

Љубител на автомобили уште од 1997, основач на вебсајтот ”CarsByVik” и професионален автомобилски фотограф.

Остави коментар