Новата Opel Corsa официјално претставена во Македонија

Малиот бестселер на Opel беше официјално претставен пред гостите и претставниците на медиумите кои имаа можност да се уверат во совршениот спој на дизајнот, германскиот инженеринг, премиум HI-Tech ентериерот и иновативните безбедносни технологии што ги има овој автомобил.

Продажбата на 4,06 метри долгиот германски автомобил со пет врати започнува со особено економични бензински и дизелски агрегати со моќност што се движи од 55kW (75 КС) до 96kW (130 КС). Умерена економичност на горивото и динамичкото возење се карактеристични за сите погонски единици. На врвот на понудата на менувачи е осумстепениот автоматски менувач. Севкупното спортско чувство е надополнето со дизајнот со полесни материјали и ниска положба за седење на возач. Покрај тоа, пасивната безбедност е на високо ниво, а инженерите на Opel исто така ги подесија шасијата и управувањето. Сите овие придобивки доаѓаат со основната верзија. Подеднакво убедливи се и напредните системи за помош, иновативниот инфозабавен систем и одличниот однос цена-перформанси. За прв пат во овој сегмент, Corsa исто така нуди елегантен осумстепен автоматски менувач.

„Со нетрпение го чекавме моментот кога новата Corsa ќе пристигне пазарот во нашиот регион и сигурен сум дека ќе бидете воодушевени. За прв пат во својот мал бестселер, Opel нуди технологии и системи за асистенција што клиентите обично ги знаат само од возилата од повисоката класа. Главната атракција се матрикс IntelliLux LED® светлата без отсјај, но има и системи за асистенција од врвно ниво, како и одлична поврзаност и забава со новиот опсег на инфозабавни системи. Оваа година е специјална и за Opel по тоа што воведува и целосно електрична Corsa, но засега нејзините варијанти со бензин и со дизел ќе бидат достапни на регионалниот пазар “, изјави Александар Мешков, кој како претставник на компанијата Opel се обрати пред публиката.

Новата Corsa ја имаше својата светска премиера на Меѓународниот автомобилски саем ИАА во Франкфурт во септември, и досега ги освои титулите: „Best Buy автомобил во Европа за 2020“, како и „службен автомобил на годината“.

Дури и основната верзија на новата Corsa има многу технологии и удобности, како што се типичните карактеристики на Opel, како што се греење на управувачот и греење на кожните седишта со функција за масажа за возачот. Системите за помош вклучуваат, на пример, Предупредување за преден судир со автоматско сопирање и препознавање на пешаците, Интелигентен темпомат, Помош на возилото за движење во сопствената лента и Препознавање на знаците во сообраќај. Над основната верзија, три пакети опрема со различни акценти се однесуваат на различни групи на клиенти. Corsa Edition вклучува популарни додатоци, Corsa Elegance е скроена за максимална удобност, а Corsa GS Line комбинира дополнителни спортски карактеристики.

Новата Opel Corsa ќе биде достапна во продажните салони со цена од 12.920 евра, со мотор F 1,2 XEL 55 KW (1.2 литарски, 75 КС) и рачен менувач. По оваа цена, никогаш досега немало технолошки понапредна и динамична Opel Corsa.

More Stories
SEAT Ibiza